שאלות נפוצות

קלפרוטקטין

 • למה קלפרוטקטין?

  ניטור באמצעות CalproSmart יכול לשפר את איכות החיים וההתמודדות עם מחלת מעי דלקתית על-ידי זיהוי מוקדם לסימני התלקחות טרם הופעתם. ניטור ביתי באמצעות הערכה יעיל במיוחד לשימוש בקרב אוכלוסיות רגישות של מטופלים כגון ילדים ומסייעת בהתמודדות עם אי הוודאות של מחלת המעי הדלקתית וההתפרצויות הדלקתיות הכרוכות בה.

 • כל כמה זמן צריך לבצע בדיקת קלפרוטקטין?

  ישנן המלצות שונות, מומלץ לבצע לפחות פעם בשנה ורצוי אף פעם ברבעון כחלק מבדיקות תקופתיות, וזאת על מנת לאתר באופן פוטנציאלי התלקחויות והתפרצויות עתידיות. כמובן שכמות הפעמים שכל מטופל בוחר לבצע את הבדיקה היא בכפוף למצבו הרפואי והנחיות הרופא המטפל.

 • מי מייצר את הבדיקה? מה הקשר לגילוי הקלפרוטקטין?

  את חברת Calpro AS הנורווגית הקימו החוקרים שגילו את חלבון הקלפרוטקטין. בזכות מחקרים, ניסויים וניסיון בתחום המעבדות, הגדירה חברת Calpro AS את הסטנדרטים לשימוש בקלפרוטקטין בקרב כלל יצרנים מתחרים בכל העולם. מלבד בדיקה ביתית לבדיקות ערכי קלפרוטקטין, חברת Calpro AS מייצרת מגוון בדיקות מעבדתיות לזיהוי החלבון.

 • כיצד מתבצעות כיום בדיקות קלפרוטקטין בישראל?

  בדיקת הקלפרוטקטין המבוצעת בתנאי מעבדה היא חלק מהבדיקות הכלולות בסל הבריאות הממלכתי במדינת ישראל וזמינה בבתי החולים וקופות החולים לכל מטופל. ניתן לרכוש את ערכת CalproSmart לבדיקה ביתית באופן פרטי ולעקוב אחר מצב המחלה מבלי לצאת מהבית, ובכך להפחית את התלות בתהליכים בירוקרטיים הכרוכים בשליחת הבדיקה למעבדה, בדיקה וקבלת תוצאות, שליחת התוצאות לרופא וכדומה.

ערכת CalproSmart

 • למי מיועדת ערכת CalproSmart?

  לכולם! הערכה קלה ונוחה לשימוש, ובאמצעות הדרכה חזותית וקולית בכל השלבים ניתן לבצע את מהלך הבדיקה במהירות עד לקבלת התוצאות המוצגות בצבעי רמזור בהתאם לערכי הקלפרוטקטין.

 • כיצד מבצעים את הבדיקה?

  ערכת CalproSmart מבוססת על מיצוי דגימת צואה של המטופל. כל ערכה מכילה ניירות איסוף חד פעמיים לאיסוף הדגימה, מבחנה למיצוי הדגימה, לוחית לבדיקה מהירה ומסגרת פלסטיק תומכת המאפשרת קריאה של לוחית הבדיקה באמצעות יישומון CalproSmart.
  יש לעקוב אחר ההוראות ללקיחת הדגימה המצורפות לערכה או פשוט לעקוב אחר האיורים ביישומון המסבירים כל שלב ושלב. בנוסף, תוכלו לצפות בסרטון ההדרכה המלא כדי לוודא שאתם מבצעים את כל שלבי הבדיקה על-פי ההוראות.

 • כיצד מפענחים את התוצאה שהתקבלה בבדיקה?

  לאחר הכנת הדגימה ומקלון הבדיקה בתוך המסגרת התומכת על-פי המפורט בהוראות יש להמתין 15 דקות עד לקבלת התוצאה. לאחר מכן, יש להחזיק את הטלפון החכם מעל למסגרת התומכת. כאשר היישומון יזהה את הברקוד, קו הבדיקה וקו הבקרה, הטלפון יצלם אוטומטית תמונה. היישומון מתרגם את עוצמת הצבע של הקווים במקלון הבדיקה לריכוז קלפרוטקטין במ"ג/ק"ג בדגימה של המטופל. התוצאה תוצג בצבעי רמזור המשקפים את מצב המטופל, כאשר צבע ירוק מעיד על ריכוז קלפרוטקטין נמוך ודלקתיות נמוכה בעוד צבע אדום מעיד על ריכוז קלפרוטקטין גבוה.

 • כיצד המידע עובר אל הגורם המטפל?

  לאחר ביצוע הבדיקה התוצאות יישלחו באופן אוטומטי למעבדה/רופא המטפל. התוצאות תהיינה זמינות לצפיה דרך פורטל CalproSmart.

 • איפה המידע הרפואי שלי אודות הבדיקות נשמר?

  כל הבדיקות שביצעתם נשמרות בפורטל Calprosmart, אליו תוכלו להיכנס מכל מחשב עם שם המשתמש והסיסמא שלכם. הפורטל מאובטח ומנוהל ע"י יצרנית הבדיקה, חברת Calpro AS ועומד בסטנדרטים המחמירים והעדכניים ביותר באירופה לאבטחת מידע אישי רפואי.

 • מי רואה את תוצאות הבדיקות שלי?

  תוצאות הבדיקה הן אישיות וחסויות, רק הרופא המטפל או המעבדה אליה שהוגדרה למטופל מסוים יכולים לצפות בהן.

 • לכמה זמן מספיקה הערכה?

  הערכה כוללת 3 או 4 בדיקות ואמורה להספיק לשנה בהנחה שבדיקת הקלפרוטקטין מבוצעת באופן תקופתי, למשל, אחת לרבעון או פחות. הבדיקה יכולה להספיק לתקופה קצרה משנה במידה ובדיקות מבוצעות לפי תחושה אישית של המטופל או לפי המלצת רופא לביצוע בדיקות בתדירות גבוהה יותר.

 • מה תוקף הערכה?

  על ערכה מכילה בדיקות שתוקפן בד"כ עד שנה.

 • האם אסור לאכול/להפסיק ליטול תרופות לפני ביצוע הבדיקה?

  אין צורך בהכנה מיוחדת, אפשר לבצע את הבדיקה בנוחות בביתכם, באופן דיסקרטי, ללא הכנה מוקדמת/ריקון מעיים/צום.

 • איזה בתי חולים משתמשים בערכה? איפה משתמשים בה בעולם?

  ערכת calprosmart היא חלק משירות פרטי המוצע במרפאות הגסטרו של תל השומר, רמב"ם ואיכילוב. חברת Calpro AS משווקת את הערכה במדינות שונות באירופה כגון איטליה, בלגיה, דנמרק, הולנד ונורווגיה.

יישומון CalproSmart

שירות CalproSmart

 • אפשר לקנות בדיקה אחת?

  הבדיקה לא נפרד בנפרד מהערכה בצרה בודדת, אלא כחלק מערכה CalproSmart שיכולה להגיע באחת משתי אפשרויות – ערכה הכוללת 3 בדיקות וערכה הכוללת 4 בדיקות. כל בדיקה יכולה לשקף באופן תקופתי את רמות הקלפרוטקטין ולהעניק חיווי בנוגע לנטייה להתלקחות/התפרצות. הרעיון סביב הבדיקה הוא ניטור תקופתי לאורך תקופה של שנה לפחות/או בהתאמה להמלצת הרופא המטפל על תדירות אחרת, ועל כן יש לבצעה כל כמה חודשים.

 • זה זמין בקופות? אם קניתי מכם ערכה רופא הגסטרו שלי יכול לראות את התוצאות?

  ערכת calprosmart טרם הגיעה לקופות, רק מרפאות או רופאים מטפלים שמחוברים אליה פרטנית יכולים לראות את תוצאות הבדיקה של המשתמשים. למשל, היא זמינה כיום רק דרך מרפאות גסטרו מתמחות ספציפיות המעניקים את השירות באופן פרטי. חברת דין דיאגנוסטיקה מעניקה לכם מעטפת מלאה במסגרת שירות פרטי, החל מרכישה והדרכה על השימוש, תמיכת שירות לקוחות וחיבור לשירותי דין מעבדות לקבלת פענוח תוצאות הבדיקה, והכל דרך האפליקציה!