מה זה קלפרוטקטין - Calprosmart

המשותף לסוגים שונים של מחלות מעי דלקתיות הוא הצורך בניטור מתמיד של מצב המחלה על מנת לטפל בהתלקחויות אפשריות. הבדיקות הנפוצות והמוכרות המשמשות בין השאר לניטור מחלות מעי דלקתיות מבוצעות על-ידי הצוות הרפואי בלבד וכוללות תהליכים כגון קולונוסקופיה, ריקון מעיים או פרוצדורות אחרות הכוללות הרדמה חלקית או מלאה.

חלבון הקלפרוטקטין מוכר בקרב רופאים כסמן אמין ולא פולשני לזיהוי וניטור התפרצות דלקתית בקרב מטופלים הסובלים ממחלות מעי דלקתיות כגון קרוהן וקוליטיס כיבית. בזכות עמידות ורמת הדיוק של הקלפרוטקטין, ניתן לזהות בעזרתו סימנים מקדימים לקיומה של התפרצות דלקתית בערכים גבוהים של פי חמישה עד פי כמה אלפים מערך הייחוס העליון באנשים בריאים. בדיקת ניטור באמצעות קלפרוטקטין נחשבת פשוטה וזמינה משום שאיננה דורשת הכנה מיוחדת – באמצעות שליחת דגימת צואה לבדיקת מעבדה בקופות ובבתי החולים, ניתן לנטר את מצב המחלה. בדיקה זו לרוב כרוכה בעלויות כספיות או השתתפות עצמית, הפניות וטפסים, הבאת דגימת הצואה עד למעבדה והמתנה לתוצאות שלעיתים יכולה לקחת מספר ימים או יותר.

ערכת – CalproSmart מנטרים את המחלה מבלי לצאת מהבית

ניטור קלפרוטקטין באופן ביתי מעניק למטופל כלי מתקדם וזמין לניהול מצבו הרפואי לצד טיפול תרופתי ובדיקות ניטור ומעקב קבועות בהמלצת הרופא המטפל. ערכת CalproSmart היא פיתוח של חברת Calpro AS  הנורווגית, המייצרת ערכות לניטור ערכי קלפרוטקטין עבור מעבדות בכל העולם מזה שני עשורים ובמסגרת פיתוחיה אף קבעה את הסטנדרטים לזיהוי קלפרוטקטין בקרב מתחריה. מחקר שבוצע בקרב 221 חולי קורהן וקוליטיס כיבית המשווה בין בדיקות Calprosmart הביתית לבדיקות קלפרוטקטין שנערכה במעבדה, הצביע על מתאם גבוה בין תוצאות הבדיקה הביתית והמעבדתית. כמו כן, נמצא מתאם גבוה בין גילוי מוקדם של התפרצויות דלקתיות לבין ניטור קבוע באמצעות *CalproSmart .

ערכת CalproSmart יכולה לסייע בהתמודדות עם מחלות מעי דלקתיות. במקום לחכות זמן רב לתוצאות בדיקות מעבדה, בדיקת CalproSmart מציעה תהליך פשוט, אמין וחדשני בו ניתן לנטר ערכי קלפרוטקטין באמצעות בדיקה פשוטה ודיסקרטית, מבלי לצאת מהבית, לקבל תוצאות תוך 15 דקות בלבד, ולשלוח אותן לפענוח באמצעות יישומון. שימוש קבוע בערכת ClaproSmart לצד בדיקות ניטור נוספות, טיפול תרופתי והמלצות רופא מטפל, עשוי לשפר את הסיכויים לגילוי מוקדם של התפרצויות דלקתיות עוד בטרם התרחשו, לסייע בשימור מצבי הפוגה דלקתית לאורך זמן ולהביא לשיפור ממשי באיכות החיים.

* DOP067. Faecal calprotectin measurements by IBD patients themselves at home are feasible and provide reliable Results compared to the standard lab method. , Journal of Crohn's and Colitis, Volume 9, Issue suppl_1, 1 February 2015, Pages S62

ערכת CalproSmart משווקת בישראל באופן בלעדי על-ידי חברת דין דיאגנוסטיקה, המציעה מערך תמיכה מלא למשתמשי הערכה. לפרטים נוספים על השירות לחצו כאן.

סובלים ממחלת מעי דלקתית? ניטור קבוע באמצעות קלפרוטקטין יכול לתרום לשיפור באיכות החיים. 
למידע נוסף על שירות CalproSmart, הכולל בדיקת קלפרוטקטין שניתן לבצע בקלות מהבית בשילוב עם יישומון השולח את תוצאות הבדיקה לפענוח, לחצו כאן >>